Agresyon (asabiyet) Nedir?

Agresyon (asabiyet) Nedir?
Okunuyor Agresyon (asabiyet) Nedir?
-

Agresyon (asabiyet) Nedir?

Agresyon

Zaman zaman  kendimizi engellenmiş hissederiz, dünyaya veya hayatımızda bulunan insanlara karşı  öfke duyar ve düşmanca davranırız. Bu nedenlerle ortaya çıkan kızgınlık ve öfke durumuna agresyon denir. Agresyon duygularımızın doğal bir parçası olsa da uzun süre bastırıldığında, fiziksel hastalıklar gibi problemlerle aşırı bir şekilde dışa vurabilir. Öfkelendiğimizde hipotalamus ve hipofiz bezi  adrenalin dediğimiz stres hormonunu üretir ve adrenal bezlerinde bulunan  medullalar uyarılır, sonuç olarak beyinde bulunan hormonlar açığa çıkar,  bu durum, adrenalin seviyesini yükselterek agresyon hissini artırır. Kalp atışları hızlanır, uyku düzeni bozulur, mide ve kalp ile ilgili problemler ortaya çıkar. Aşırı öfke gibi duygusal problemler, çözümlenmemiş sorunlara ve öz değer eksikliğine neden olur.

Neler yapmalı? 

Agresyonun farklı düzeylerine farklı terapiler uygulanır. Hafif agresyona genelde sağlıksız yaşam şartları neden olur. Sağlıklı bir yeme düzeni uygulamak, kahve ve diğer uyaranlardan kaçınmak, doğal terapiler uygulamak, hafif agresyonu  tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ağır agresyon da ise psikolojik bir araştırma gerektiği için bir psikiatriste başvurulmalıdır. 

Aroma terapi

Bazı aromatik maddeler ruh halini pozitif yönde etkiler ve agresyona neden olan düşüncelerden kişiyi uzaklaştırır. Bu aromatik maddeler, koku sinirlerindeki elektrik uyaranları serbest bırakır ve bu  uyaranlar beyindeki algının geliştiği alanlara gider. Bir mendile bir kaç damla sandal ağacı(santalum album), lavanta (lavandula officinalis), melisa (melisa officinalis) veya portakal (citrus sinensis) yağlarından birini damlatıp ve derin derin solumak veya aroma terapi lambasında bu yağları  yakıp odaya bu kokuların yayılmasını sağlamak kısa sürede sakinleşmeye yardımcı olur. 

Hareket terapisi

Spor yapmak öfkenin giderilmesi için mükemmel bir yoldur. Yürüyüş, bisiklete binme, kick boxing, tai- chi , koşma gibi spor türleri kişinin sakinleşmesine yardımcı olur.   Su terapisi: Banyo küvetine melisa, lavanta, portakal, sandal ağacı gibi uçucu yağlar eklemek sonra bu küvette 15 dakika kadar dinlenmek rahatlamanıza yardımcı olur.

Psikoterapi

Psikoterapi genellikle agresif davranışlarınızın altında yatan nedenleri irdeleyerek  yardımcı olur. Bir psikoterapist neden agresif davranışlar sergilediğiniz konusunda size yardımcı olurken bu agresif davranışlarınızla başa çıkma yöntemlerini de size gösterir.

Beslenme

Fosfat içeren işlenmiş gıdalar özellikle çocuklarda agresif davranışlara ve hiper aktiviteye neden olur. İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdaları tercih edin. Eczanıza veya doktorunuza danışarak her gün yaşınıza uygun miktarda  magnezyum, kalsiyum  ve B6 vitamini alın.

Homeopatik  remediler

Eğer ruh haliniz genelde agresif ve asabi ise homeopatik remediler kullanabilirsiniz. Homeopatik remedilerle  tedavide belli bir organ yerine bütün beden ve kişilik  ele alınır. Bu nedenle homeopatik remedilerin dozajlarını bir homeopata danışmalısınız. 

•Nitricum acidum 12X : öfke nöbetleri için kayıtsızlık öfkeyi yoğunlaştırdığı zaman kullanılır. 

•Chamomilla 6X: sabırsızlık için ve heyecanın sinirliliği artırdığı zaman kullanılır. 

•Nux vomica 6X: aşırı hassaslık için ve heyecan ruh halinizi coşturduğu zaman kullanılır.

Bitkisel remediler

Endişe, aşırı çalışma vs. gibi nedenler yüzünden ortaya çıkan agresyon durumunda ginseng (panax ginseng), meyan kökü (glycyrrhiza glabra), yulaf (avena sativa ) ezmesi gibi bitkilerden yapılmış çaylar, tabletler kullanmak yararlı olur. Eğer agresyonun yanında uykusuzluk, yorgunluk ve kas gerginliğide oluşmuşsa yukarıdaki bitkilerin yanında kedi otu  (valeriana officinalis ) kökü esansı ve çarkıfelek (passiflora incarnata) çiçeği tableti veya çayını kullanabilirsiniz. Agresyon, menstrual döneminizde oluştuysa meryem ana dikeni (silybum marianum) siyah yılan kökü (cimicifuga racemosa), aslan kulağı (leonurus cardiaca) çayları içmek sakinleşmenize yardımcı olacaktır.  Çobanpüskülü (ilex aquifolium) ve kına çiçeği (cypri flos) de öfkenizin yatışmasını sağlar. Öfkelendiğinizde bu bitkilerin herhangi birinin yağından bir bardak suya 3 damla damlatın ve için.

Gevşemek

Derin nefes alıp verme, imgeleme ve meditasyon teknikleri stresli zamanlarınızda sakin kalmanıza yardımcı olur.

-

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın