Odyoljik Bir Konu: Ani İşitme Kaybı Nedir?

Odyoljik Bir Konu: Ani İşitme Kaybı Nedir?
Okunuyor Odyoljik Bir Konu: Ani İşitme Kaybı Nedir?
-

Ani İşitme Kaybı: Basınç hissi ve ıslık sesi ile birlikte oluşan bu rahatsızlık iç veya orta kulak ya da her  ikisinde birden oluşan hasardan meydan gelir. Orta kulakta yüksek sese maruz  kalındığında veya bir enfeksiyon durumunda kulak zarında yırtılma veya delinme  olabilir. Bu durum ses dalgalarının geçişini engelleyebilir.  Aşırı kulak kiri veya  derin yapılmış bir kulak temizliği bile ani duyu kaybına neden olabilir.  Aşırı gürültü  de iç kulakta bulunan kıl hücrelerine zarar verebilir. Ses dalgalarını sinir uyarılarına  çevirmek olan bu kıl hücrelerinin zarar görmesi işitme sinirleri boyunca beyne  kadar uyarıların iletimini değiştirir ve duymayı azaltır.

Ayrıca işitme sinirleri, bir  kafa  travması veya tümörün basınç yapması sonucu hasar görmüşse işitme kaybı  olabilir.  İç kulakta kan akışı nedeniyle tıkanma oluşması da kısmi veya tam  sağırlığa neden olabilir.   Ani işitme kaybı diyebilmek için iç kulak tipi sağırlığın en  çok 3 gün içinde veya daha kısa sürede yerleşip, birbirini izleyen 3 ayrı frekansta,  toplam 30 db. üzerinde olması gerekmektedir.  Bu ani işitme kaybı belirtisinin  klasik tanımıdır. Ani işitme kaybında tıbbi tedavi mutlaka gereklidir.  Ancak işitme  duyumuzu korumamızın birçok yolu vardır.  Doğal ilaçlar kullanarak kan  dolaşımına yardımcı olmak ve yüksek sesten kulakları korumak gibi. 

Neler yapmalı? Öncelikle ani işitme kaybının tümör, kan pıhtısı veya Meniere  hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için bir KBB uzmanına  başvurun.   Kan akışını geliştiren bitkilerle birlikte E vitamini, sarımsak gibi doğal anti- koagülanlar kullanmak tıbbi tedaviye yardımcı olur. Ayrıca bu doğal anti  koagülanlar ve kan akışını geliştiren ilaçlar ani işitme kaybının ve yaşlılık, sürekli  gürültü nedeniyle oluşan işitme kaybının iyileşmesine yardımcı olur. Diğer önleyici  tedbirler ise kulak temizliği, aşırı gürültülü ortamlarda bulunmamak veya aşırı  gürültülü ortamlarda bulunduğumuzda işitme duyumuzu korumaktır.

 Kan dolaşımını desteklemek: Tavşan memesi (ruscus aculeatus), alıç (crataegus  monogyna), Mabet ağacı-ginkgo (ginkgo biloba) gibi bitkilerin yanı sıra bazı besin  takviyeleri, yiyecekler ve enzimler duyu kaybına neden olan kan pıhtılarını azaltır.  Keten tohumu yağı, sarımsak, soğan, zencefil kanı sulandırarak kan pıhtılaşmasını oluşumunu azaltır ve var olan kan pıhtılarını çözerek kan dolaşımının kulak dahil  olmak üzere bütün bedende artmasına yardımcı olur.  Ananasta bulunan bir enzim  olan bromelain de kan dolaşımını destekleyici etki gösterir.   E vitamini doğal bir antikoagülan olduğu için kulaktaki kan basıncını azaltarak  enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Magnezyum ise kan damarı  spazmlarını önler.   

Kan dolaşımı için gingko: İç kulaktaki kan akışı bir kan pıhtısı nedeniyle azalır veya  engellenirse işitme kaybı oluşur. Bir kaç ay boyunca alınan gingko tabletleri  pıhtılaşmayı azalttığı, iç kulaktaki ve beyindeki kan dolaşımını düzelttiği için yararlı  olur. Ayrıca bu tabletler  kulak çınlamasını ve baş dönmesini de azaltır.  

UYARI!  Antikoagulan ilaç kullananlar ginkgo kullanmamalıdır.  İşitmenizi korumak: Yüksek sesli müzik ve gürültü kulağımızın hassas  mekanizmalarına zarar verir. Kendinizi korumak için müzik dinlerken sesi diğer  sesleri de duyabilecek kadar açmanızı öneririm. Kulaklık ile müzik dinlerken de  sadece kendinizin duyacağı kadar açın.  Düzenli olarak makine gürültüsüne maruz  kalmak işitme kaybına neden olabilir. İşyerinde veya evde gürültülü makinelerle  çalışırken kulaklık takılmalıdır.  

Günlük kulak temizliği: Kulaklarınızı temizlerken çok derine inmemeye özen  gösterin. Hatta aşırı sürtünme bile kulak zarına zarar verebilir. Dış kulağı her gün  yıkayın. Kulak kirini temizlemek için bitkisel veya mineral yağ kullanın.  

Alternatif teknikler: Ani işitme kaybını tedavi etmek için birçok alternatif teknik olsa  da bunlar araştırmalar sonucu doğrulanmamıştır ve fazla kullanılmamaktadır.  Aslında ani işitme kaybı sıklıkla kortizon ile tedavi edilir.  Bununla birlikte  genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da aşağıdaki alternatif tekniklerin ani işitme  kaybı tedavisine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.  

Akupres ve Akupunktur: Ciddi bir kulak enfeksiyonu varsa akupunktur veya akupres  yolu ile bağışıklık sistemi fonksiyonları güçlendirilebilir.  

Nöral terapi : Bu teknik Avrupa’da popülerdir. Bu teknikte genelde bedende  bulunan akupunktur noktalarına lokal anestesi enjekte edilir.  Bu yöntem kronik  ağrı için kullanılsa da bazı destekçiler işitme problemlerine de faydalı olduğuna inanıyorlar. 

Hiperbarik (super atmosferik basınç) oksijen terapisi: Bu terapide kanlarında ve  dokularında yetersiz oksijen olan kişiler özel odalarda normal atmosferik basınçtan  3 kat fazla saf oksijen solurlar (hiperbarik normalden daha fazla basınç demektir.)  İşitme kaybında ise teori şöyledir; artan oksijen kan dolaşımını ve kulaklardaki kan  damarlarını güçlendirir. Bununla birlikte bu terapi Amerika’da sadece zehirlenme  gibi ciddi fiziksel travmalarda ve ameliyat sonrası iyileşmeyi desteklemek için  kullanılır.

Homeopatik remediler: Dozajlar için homeopati uzmanına danışın .  •China: aşırı hassaslıkla birlikte oluşan kulak sesleri için kullanılır.  •Phosphorus: Kişinin kendi sesi bir yankı gibi duyulur olduğu işitme kaybı için  kullanılır.

-

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın