Anksiyete (kaygı) Nedir?

Anksiyete (kaygı) Nedir?
Okunuyor Anksiyete (kaygı) Nedir?
-

Anksiyete her şeyin ters gideceğine ilişkin bir korkudur. Korku beynimizde bulunan  ve gerçek bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızda dikkatimizin artmasını sağlayan  temel bir duygudur. Tehlikeyi doğru şekilde yorumlayamayan kişiler için korku  yaşamayı imkansız hale getirebilir ve korku hastalık haline gelir.  

Anksiyetenin bir çok şekli vardır; 

  • kronik anksiyete,  
  • panik atak,  
  • fobiler, 
  • bazı durumlardan ve objelerden korkma 

Anksiyete nöro-transmitterlerdeki dengesizliğe bağlıdır. Anksiyete tedavisinde hem  psikoterapi hem de ilaç tedavisi gereklidir. Bitkisel ilaçlar içeren doğal tedaviler de  rahatlama vererek tıbbi tedaviye destek olur. 

Anksiyete (kaygı) bozukluğunu anlamak: 

Baskı altında ya da stresli bir durumla  karşılaşıldığında endişelenmek, gergin hissetmek ve korkmak normaldir.  Rahatsız  edici olsa da kaygı her zaman kötü bir şey değildir. Aslında kaygı bizim dikkatimizi  odaklamamızı ve uyanık kalmamızı kolaylaştırır, bizi harekete geçirir ve  problemlerimizi çözebilmemiz için motivasyon sağlar.  Fakat kaygı sürekliyse,  yaşamınızı ve ilişkilerinizi etkilemeye başladıysa bu  normal kaygı çizgisini  aştığımızı ve kaygı bozukluğunun sınırlarına girdiğimizi gösterir. 

Anksiyete (kaygı) bozukluğunuz  var mı? 

Eğer aşağıdaki belirtilerden bir kaçını  yaşıyorsanız ve bunlar kolay kolay geçmeyecek gibi görünüyorsa anksiyete (kaygı)  bozukluğunuz olabilir.  1.Sürekli gergin ya da kaygılı mısınız? 
2.Kaygınız işinizi, okulunuzu ve aile sorumluluklarınızı yerine getirmenizi  engelliyor mu? 
3.Sizi sinirlendiren korkularınız var ve bunlardan kurtulamıyor musunuz? 
4.Bazı şeyleri belirli şekilde yapmadığınızda başınıza kötü birşey geleceğini  düşünüyor musunuz? 
5.Sizi kaygılandırdıkları için günlük aktivitelerden uzak duruyor musunuz?

-

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın