Libido Nedir?

Libido Nedir?
Okunuyor Libido Nedir?
-

Psikanalizin kurucusu olan Freud ile taraftarlarına göre “id” denilen ilkel benliğimizin(libido) denilen cinsel güdüsü, çocukluk yıllarında genel olarak cinsel haz ve doygunluk elde etme isteğidir. Bu istek doğuştan itibaren belli bir gelişme gösterir. Normal olarak libido şu aşamalardan geçerek gelişir:

1) Çocukluğun ilk yıllarında insan libidosunu “otoerotik” etkinliklerle doyurur. Bunlar arasında annenin memesini, el ve ayak parmaklarını emmesi varılır. Dudaklar, eller, koltuk altı, göğüs, cinsel organlar ve makat “cinsel uyarım bölgelerini” meydana getirir. Bedenin bu kısımları cinsel duyguları uyandırma bakımından daha duyarlıdır.

2) Bazı hallerde çocuk libidosunu kendi benliğine karsı duyduğu hayranlık ve kendi kendine yönelme yolu ile gidermeye çalışır ki, bu narsizm olarak deyimlenir.

3) Erkek çocuk libidosunu annesi üzerinde, kız çocuk da babası üzerinde yerleştirerek onu kıskanmaya başlar. Bu, libidonun anne ve babaya yöneldiği dönemdir. Bunun en aşırı noktası, “Oedipus kompleksi” yoluyla açıklanmıştır.

4) Bazı bireyler libidosunu kendi cinsinden olan kişiler üzerine yöneltip bu yoldan doyurur. Buna cinsel sapıklıklardan biri olan homoseksüellik denir.

5) Libido çoğu zaman ve belli bir yaş basamağından sonra karşı cins üzerine yönelir ki, buna da heteroseksüellik dönemi denir. Freud’un bu libido öğretisi, bazı noktalardan zaman zaman sert eleştirilere uğramış ve başka yollardan yorumlanmaya çalışılmışsa da, psikolojiye yerleşmiş ve tutunmuştur.

-

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın